Milí přátelé, zveme vás na sérii webinářů, které AMD pořádá v roce 2025. Naše webináře jsou zaměřeny na sdílení poznatků z oblasti léčiv, vývoje, porozumění výzkumu a na to, jak vyhledávat relevantní zdroje informací.
Tato série vychází z poznatků, které jsme získali prostřednictvím české platformy EUPATI v rámci vzdělávacího programu pořádaného Akademií pacientských organizací (APO). Věříme, že je důležité získané poznatky šířit dál, a proto se s vámi chceme o ně podělit.
Připravili jsme užitečné a nejdůležitější informace o léčivých přípravcích – od jejich vývoje a klinických studií až po uvedení na trh. Naše webináře nabízejí množství zajímavostí, doporučení, kde dohledat relevantní údaje, a vysvětlení různých pojmů. Tyto informace jistě ocení každý pacient, kterému záleží na vlastním zdraví a chce být aktivním a rovnocenným partnerem lékařů při rozhodování o své léčbě.
Na tento rok jsme naplánovali uspořádat celkem šest webinářů, které se uskuteční v měsících únoru, březnu, dubnu, květnu, říjnu a listopadu. Každý webinář bude trvat 60 minut, přičemž 30–40 minut bude věnováno přednášce a zbývající čas bude určen pro vaše dotazy.
Po každém webináři budou účastníci požádáni o vyplnění dotazníku zpětné vazby. Velmi oceníme vaše připomínky, postřehy a doporučení.
Plán webinářů:
Webinář č. 1 (v úterý 18. 2. 2025 v 18.00)
Úvod – platforma EUPATI, co je zdraví, nemoc, léčivý přípravek, možnosti léčby, typy farmakoterapie, rizikové faktory, původ léčiv získaných ze živé přírody, lékové interakce fytofarmak, typy léčiv, klasická versus biologická léčiva, kde co hledat, zajímavosti…
Webinář č. 2 (v úterý 25. 3. 2025 v 18.00)
Základní principy vývoje a výzkumu léčiv – objev nového léčiva, životní cyklus léčiva, klinické hodnocení léků, co předchází uvedení léčivého přípravku (LP) na trh, co je translační medicína (B2B), proč se provádí klinické studie, tradiční pojetí vývoje léčiv, koncept „evidence-based“, osobnost: profesor A. L. Cochrane, originální LP, generický LP, zajímavosti…
Webinář č. 3 (v úterý 22. 4. 2025 v 18.00)
Neklinické testování – otázky, které výzkumu předcházejí, charakteristika, výstupy, platformy neklinických studií, zvířecí modely, základní pojmy: farmakokinetika, farmakodynamika, toxicita, správná laboratorní praxe (GLP), správná výrobní praxe (GMP), galenická farmacie…
Webinář č. 4 (v úterý 6. 5. 2025 v 18.00)
Klinické hodnocení – fáze klinického hodnocení (I–IV), klíčové otázky v raném klinickém vývoji (farmakokinetika, farmakodynamika), co jsou biomarkery a k čemu se používají, personalizovaná medicína, koncept 5S, osobnost: James Lind, pojmy: genomika, farmakologie…
Webinář č. 5 (v úterý 14. 10. 2025 v 18.00)
Zapojení pacientů do časného klinického hodnocení (výhody zapojení pacientů, role pacientských organizací), Helsinská deklarace, ICH GCP, registry klinických studií, úloha etických komisí, HTA…
Webinář č. 6 (v úterý 18. 11. 2025 v 18.00)
Praktické záležitosti – jak na aplikace (EZKarta, ePortál ČSSZ…; bude upřesněno).
Máte o webináře zájem? Přihlaste se na e-mailu filip.bican@amd-mda.cz. Po registraci obdržíte odkaz na připojení spolu s podrobnými informacemi.